RS/FL
DS/FL/
A.net/FL
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
University of South Florida Track and Field and Cross Country - Tampa, Florida
Bulls
4202 East Fowler Ave, Tampa, Florida, 33620, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Christine Poole-Trice
Photos (
0
)
View
Videos (
3
)
View
News (
18
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2010 / 2011 - (3 articles)
2011 / 2012 - (4 articles)
2012 / 2013 - (7 articles)
2013 / 2014 - (3 articles)
2014 / 2015 - (1 articles)
All News
Search
2014 Results - Florida Tom Jones Memorial Classic
Published by
DyeStatCOLLEGE.com
Apr 19th 2014, 9:31pm
Comments
Attached Documents
Complete Results
Posted 04/20/2014 (179 downloads)
Florida Tom Jones Memorial Classic
- Apr 19, 2014
University of Florida, Gainesville, FL, US, 32611
Timing/Results by:
Delta Timing Group, Inc. - Seymour - TN - Tim
« Filter Results by Team: »
adidas
Athletics Canada
Bahamas
Barbados
Bethune-Cookman
Birchfield Harriers
Columbia
Dominican
Excel Athletika
Flagler
Florida
Florida A&M
Florida Atlantic
Florida Gulf Coast
Florida International
Florida Tech
France
Germany
Great Britain
Italy
Jacksonville
Jacksonville Ath
Jamaica
Li-Ning
Life Speed
Navy
Nigeria
Nike
North Florida
Puma
Pure Athletics
Saint Leo
Seven Seas
South Florida
Star athletics international
Tampa
TRACKSPEED1 UK
TRAIN GANG
TRINIDAD
Tru Fit Athl
Unattached
XTEP
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3k
|
3k Steeple
|
110h
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3k
|
3k Steeple
|
100h
|
400h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Phri, Gerald
Pure Athletics
10.08
-0.5
1
2
Edwards, Alonso
Pure Athletics
10.20
-0.5
1
3
Jakubczyk, Lucas
Germany
10.27
+0.5
2
4
Sorrillo, Rondel
Nike
10.27
-0.5
1
5
Martina, Churandy
Nike
10.29
-0.5
1
6
Gittens, Ramon
Barbados
10.35
-0.5
1
7
Warner, Justyn
Athletics Canada
10.37
-0.5
1
8
Wright, Antwan
10
Florida
10.42
+0.3
3
9
Graham, Jr
11
Florida
10.43
+0.3
3
10
Connaughton, Jared
Athletics Canada
10.44
+0.5
2
11
Ogunlewe, Michael
Great Britain
10.46
+0.5
2
12
Bennett, Wayndale
Unattached
10.50
+1.5
5
13
Kosenkow, Alexander
Germany
10.52
+0.5
2
14
Sartor-Francis, Jordan
10
Navy
10.55
+1.5
5
15
Schmidt, Roy
Germany
10.55
+0.6
4
16
Cabrera, Angelo
11
Bethune-Cookman
10.59
+0.3
3
17
DALY, KIERAN
TRACKSPEED1 UK
10.60
+0.5
2
18
Keller, Martin
Germany
10.61
-0.5
1
19
Gordon, Lalonde
Nike
10.61
+0.6
4
20
Bramwell, Drelan
Athletics Canada
10.62
+1.5
5
21
Stuart, Sean
Tru Fit Athl
10.64
+0.3
3
22
Lawson, Confidence
Great Britain
10.69
+0.3
3
23
Witherspoon, Brian
Life Speed
10.71
+0.3
3
24
Adolphus, Rhymiech
TRAIN GANG
10.72
+0.5
2
25
Omanuro, Ike
Athletics Canada
10.77
+1.5
5
26
Effah, Sam
Athletics Canada
10.78
-0.5
1
27
Jarvis, Jared
Unattached
10.82
+1.5
5
28
Gilbert, Nathan
TRACKSPEED1 UK
10.85
+1.5
5
29
monrose, roudy
Star athletics i
10.86
+0.3
3
30
Hayle, Phillip
Athletics Canada
10.91
+0.6
4
31
Mosely, Franklin
11
South Florida
11.00
+0.5
6
32
Williams, Nicholas
10
Bethune-Cookman
11.03
+0.5
6
33
Burgman, Marques
9
North Florida
11.04
+0.6
4
34
Hadden, Jacoby
11
North Florida
11.05
+0.5
6
35
Paul, Alexander
11
Florida Internat
11.06
+0.5
6
36
Dollard, Lee
Great Britain
11.15
+0.6
4
37
Scott, Eddie
12
Bethune-Cookman
11.16
+0.6
4
38
Bouldin, Dante
12
North Florida
11.21
+0.5
6
39
Stoute, Keron
12
Bethune-Cookman
11.30
+0.6
4
40
Kasirye-Sebalu, James
TRACKSPEED1 UK
11.31
+0.5
6
41
Maillet, Chaka
Great Britain
11.33
+0.5
6
42
Wright, Jimel
11
Bethune-Cookman
11.40
+0.5
6
43
Walker, Jordan
Unattached
11.47
+0.5
6
--
Ford, Andre
Athletics Canada
FS
+0.3
3
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
GATLIN, JUSTIN
XTEP
20.55
-0.2
1
2
Talbot, Daniel
Great Britain
20.79
+0.6
2
3
Bracy, Marvin
Pure Athletics
20.82
-0.8
3
4
Jakubczyk, Lucas
Germany
20.87
-0.8
3
5
Smellie, Gavin
Athletics Canada
20.92
+0.6
2
6
Dos Santos, Ricardo
Unattached
20.95
-0.2
1
7
Gordon, Lalonde
Nike
21.01
-0.2
1
8
Ellington, James
Great Britain
21.08
-0.2
1
9
Wright, Antwan
10
Florida
21.11
-1.1
4
10
Glass, Najee
10
Florida
21.12
-1.1
4
11
Taylor, Christian
Li-Ning
21.14
-0.8
3
12
Williams, Akeem
Unattached
21.16
-0.2
1
13
Richards Kwok, Dontae
Athletics Canada
21.19
+0.6
2
14
Graham, Jr
11
Florida
21.24
-1.1
4
15
Kosenkow, Alexander
Germany
21.26
+0.6
2
16
Sartor-Francis, Jordan
10
Navy
21.33
-1.1
4
17
Barnaby, Daundre
Athletics Canada
21.33
-0.3
5
18
Banks, Tremayne
11
Bethune-Cookman
21.35
-0.3
5
19
Olasegun, Segun
Athletics Canada
21.37
-0.3
5
20
Bennett, Wayndale
Unattached
21.39
-0.3
5
21
Rogers, Jason
Athletics Canada
21.44
-0.8
3
22
Harris, Tremaine
Athletics Canada
21.51
-0.2
1
23
DALY, KIERAN
TRACKSPEED1 UK
21.59
+0.0
6
24
Toppin, Jovon
Unattached
21.80
-1.1
4
25
Bramwell, Drelan
Athletics Canada
21.88
-0.4
7
26
Lawson, Confidence
Great Britain
21.88
-1.1
4
27
Ajayi, Steven
Athletics Canada
21.92
+0.0
6
28
Campbell, Khristian
11
Florida Internat
21.93
-0.4
7
29
Osei, Philip
Athletics Canada
21.98
-0.3
5
30
Harper, Daniel
Athletics Canada
21.99
-0.8
3
31
Moseley, Ingvar
Athletics Canada
22.07
+0.0
6
32
Mosely, Franklin
11
South Florida
22.07
-0.4
7
33
monrose, roudy
Star athletics i
22.12
+0.6
2
34
Swaray, Josh
TRACKSPEED1 UK
22.35
-0.4
7
35
Oswald, Ryan
Unattached
22.37
+0.0
6
36
Dollard, Lee
Great Britain
22.42
-0.3
5
37
Paul, Alexander
11
Florida Internat
22.45
-0.6
8
38
Agyemang-Duah, Herns
9
Saint Leo
22.55
-0.6
8
39
Gonzalez, Manuel
9
Florida Internat
22.61
-0.6
8
40
Hadden, Jacoby
11
North Florida
22.69
-0.4
7
41
Davis, Jamel
9
Bethune-Cookman
22.69
-0.4
7
42
Onuigbo, Stephen
10
Florida Internat
22.70
-0.6
8
43
Manga, Aurel
France
22.80
-0.4
7
44
McGill, Desmond
12
Florida Internat
22.91
-0.4
7
45
Wilson, Brandon
Athletics Canada
23.08
-0.4
7
46
Maillet, Chaka
Great Britain
23.59
-0.6
8
47
Watson, Thomas
9
Saint Leo
24.00
-0.6
8
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lawrence, Torrin
Nike
45.36
1
2
Parros, Clayton
Life Speed
45.42
1
3
Rooney, Martin
Great Britain
45.56
1
4
Dukes, Dedric
11
Florida
45.66
1
5
McQuay, Tony
adidas
45.75
1
6
Miller, Ramon
Bahamas
46.10
1
7
Clement, Kerron
Nike
46.19
1
8
Hudson Smith, Matthew
Birchfield Harri
46.29
3
9
Awde, Daniel
Unattached
46.40
2
10
Steele, Andrew
Unattached
46.63
1
11
Dos Santos, Ricardo
Unattached
47.02
4
12
MORRISEY, RICHARD
Unattached
47.23
3
13
Re, David
Italy
47.35
2
13
Cuesta, Custavo
Unattached
47.35
2
15
Rutter, Elliott
Great Britain
47.54
3
16
REDHEAD, JOEL
Puma
47.62
2
17
batiste, austin
10
Navy
47.74
3
18
Williams, Brandon
Great Britain
48.40
2
19
MARTINEZ, FELIX
Unattached
48.50
3
20
McPherson, Paul
Unattached
48.57
3
21
Cadiente, Jeremy
12
Navy
48.66
4
22
Platini Menga, Aleixo
Germany
48.67
4
23
Noel, Abraham
11
North Florida
49.04
4
24
Gonzalez, Manuel
9
Florida Internat
49.25
2
25
Davis, Jamel
9
Bethune-Cookman
49.34
4
26
Rolle, Cecil
11
North Florida
49.47
4
27
Robb, Desmond
9
North Florida
49.61
3
28
Suber Jr, Stanley
Unattached
49.62
4
29
Chandler, Christopher
Seven Seas
50.20
4
30
Onuigbo, Stephen
10
Florida Internat
51.08
2
31
Watson, Thomas
9
Saint Leo
53.00
4
--
Eruchie, Somto
Great Britain
DNF
3
Mens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schnulle, Ryan
10
Florida
1:48.68
1
2
Veras, Jose
Dominican
1:49.52
1
3
Kingsland, Joshua
11
Navy
1:49.68
1
4
Lee Jr, Donnie
9
Florida
1:50.62
1
5
Romero, Eddie
Unattached
1:51.85
1
6
Sapp, Maurice
11
North Florida
1:52.20
2
7
Brown, Ricy
11
Bethune-Cookman
1:52.36
1
8
Hoffman, Alex
10
South Florida
1:52.66
2
9
Ballard, Brandon
10
Florida Internat
1:52.95
2
10
Bez, Niclas
9
Saint Leo
1:53.25
2
11
Jackson, Christopher
Unattached
1:53.63
1
12
Cartagena, Jose
Florida Gulf Coa
1:54.48
2
13
Acuna, Cristian
9
North Florida
1:54.97
2
14
Wear, James
9
Tampa
1:55.29
2
15
Ketter, Daniel
10
Bethune-Cookman
1:56.05
2
16
Torke, Harsha
Unattached
1:56.50
3
17
Boria, Jessie
9
Tampa
1:57.06
3
18
Hodge, Dillon
10
Flagler
1:57.27
3
19
Brown, Rashaard
9
Bethune-Cookman
2:00.85
3
20
Langenberg, Bradley
Unattached
2:01.85
3
21
Jowers, Tyler
9
Flagler
2:05.12
3
22
Titus, Mathew
Florida Gulf Coa
2:07.65
3
23
Jones, Brandon
10
Florida Internat
2:09.12
2
24
Ramaswami, Emery
Florida Gulf Coa
2:35.58
3
--
Obinwa, Sean
12
Florida
DNF
1
Mens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Arroyo, Andres
9
Florida
3:48.09
1
2
Parrish, Mark
Unattached
3:48.28
1
3
Garcia, Eddie
10
Florida
3:52.35
1
4
Miranda, Carlos
9
Florida
3:53.73
1
5
Fuller, Jacob
9
North Florida
3:54.03
1
6
Reynolds, Mac
9
Florida
3:55.02
1
7
Bryan, Jeremy
10
North Florida
3:55.17
1
8
Boros, Billy
9
North Florida
3:55.37
1
9
Gorwitz, Brian
11
Florida
4:01.41
1
10
Kandie, Nathan
Florida Gulf Coa
4:02.51
1
11
Damato, Michael
9
North Florida
4:05.96
1
12
Loyack, Joseph
Unattached
4:06.31
1
13
Buliga, Nicholas
Unattached
4:07.06
2
14
Hartley, Erik
11
Flagler
4:07.33
2
15
Simpson, Scott
9
North Florida
4:08.01
2
16
Ketter, Daniel
10
Bethune-Cookman
4:09.18
2
17
Hoffman, Matthew
9
Tampa
4:09.98
2
18
Langenberg, Bradley
Unattached
4:10.27
2
19
Lenz, Valentin
10
Saint Leo
4:10.98
2
20
DeWitt, Geremy
11
Tampa
4:11.90
2
21
Brown, Ricy
11
Bethune-Cookman
4:12.13
2
22
Bengston, Charles
Florida Gulf Coa
4:12.17
2
23
Lohner, Rafael
12
Saint Leo
4:13.20
2
24
Bell, Tyler
9
North Florida
4:15.47
2
25
Covert, Travis
9
North Florida
4:17.47
2
26
Bernard, Courtland
Florida Gulf Coa
4:17.80
2
27
Riggins, Curtis
12
Bethune-Cookman
4:40.34
2
Mens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Mundy, Corey
11
Flagler
8:30.51
1
2
Clemente, Elliot
10
Florida
8:36.60
1
3
Mutz, Mark
9
Florida
8:37.98
1
4
Cruz, Argeo
12
Florida Gulf Coa
8:39.48
1
5
Haynes, Chris
12
North Florida
8:41.36
1
6
Lenz, Valentin
10
Saint Leo
8:50.10
1
7
Bryan, Justin
10
North Florida
8:50.35
1
8
Bernard, Courtland
Florida Gulf Coa
8:51.41
1
9
Sharp, Brian
10
North Florida
8:52.86
1
10
DeWitt, Geremy
11
Tampa
9:01.00
1
11
Boetje, Austin
Florida Gulf Coa
9:04.71
1
12
Spradlin, Ray
Unattached
9:07.50
1
13
Jones, Chad
11
Flagler
9:08.67
1
--
Talavera, Justin
NA
Unattached
DNF
1
Mens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Babinec, Michael
10
South Florida
9:28.10
1
2
Zwijacz, Mike
12
Tampa
9:48.96
1
Mens 110m Hurdles BLUE
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Banks, Tremayne
11
Bethune-Cookman
13.90
-1.1
1
2
Grinley, Christopher
9
South Florida
14.24
-1.1
1
3
Pitt, Moriel
10
Florida
14.24
-1.1
1
4
Hart, Yanick
9
Florida
14.36
-1.1
1
5
Losee, Isaac
12
Navy
14.67
-1.1
1
6
Burgman, Marques
9
North Florida
15.10
-1.1
1
7
Saint Preux, Junior
11
Bethune-Cookman
15.12
-1.1
1
8
Dorvilier, Jamal
9
Florida Internat
15.51
-1.1
1
Mens 110m Hurdles BLUE
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Banks, Tremayne
11
Bethune-Cookman
14.11
+0.1
2
2
Hart, Yanick
9
Florida
14.32
+0.2
1
3
Pitt, Moriel
10
Florida
14.38
+0.1
2
4
Grinley, Christopher
9
South Florida
14.40
+0.2
1
5
McGill, Desmond
12
Florida Internat
15.22
+0.2
1
6
Saint Preux, Junior
11
Bethune-Cookman
15.22
+0.1
2
7
Losee, Isaac
12
Navy
15.32
+0.2
1
8
Dorvilier, Jamal
9
Florida Internat
15.46
+0.1
2
9
Burgman, Marques
9
North Florida
15.51
+0.2
1
10
Davis, Nnamdi
11
Bethune-Cookman
16.80
+0.1
2
11
Espitia, Pablo
9
Florida Internat
17.25
+0.2
1
--
Bouldin, Dante
12
North Florida
DNF
+0.2
1
Mens 110m Hurdles Orange
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Oliver, David
TRAIN GANG
13.26
-0.5
1
2
Porter, Jeff
Nike
13.44
-0.5
1
3
Thomas, Mikel
TRINIDAD
13.54
-0.5
1
4
Brathwaite, Ryan
adidas
13.61
-0.5
1
5
Al-Ameen, Alex
Great Britain
13.75
-0.5
1
6
Lovett, Eddie
12
Florida
13.77
-0.5
1
7
Balnuweit, Erik
Germany
13.79
-0.5
1
8
Clarke, Kemar
Unattached
14.01
-0.5
1
9
Anderson, Malcolm
Tru Fit Athl
14.20
-0.5
1
Mens 110m Hurdles Orange
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Oliver, David
TRAIN GANG
13.35
+0.4
1
2
Porter, Jeff
Nike
13.52
+0.4
2
3
Thomas, Mikel
TRINIDAD
13.56
+0.4
2
4
Brathwaite, Ryan
adidas
13.62
-0.8
3
5
Lovett, Eddie
12
Florida
13.73
-0.8
3
6
Balnuweit, Erik
Germany
13.75
+0.4
2
7
Al-Ameen, Alex
Great Britain
13.85
+0.4
2
8
Clarke, Kemar
Unattached
14.00
-0.8
3
9
Anderson, Malcolm
Tru Fit Athl
14.13
-0.8
3
10
Moseley, Ingvar
Athletics Canada
14.25
-0.8
3
11
Marshall, Rashard
Tru Fit Athl
14.35
+0.4
1
12
Banda, Cherif
France
14.58
-0.8
3
13
Sedecias, Benjamin
France
14.59
+0.4
2
14
Obujobi, Gabriel
Unattached
14.69
+0.4
1
15
Wilson, Brandon
Athletics Canada
14.84
+0.4
1
16
Theriau, Chris
Athletics Canada
14.94
+0.4
2
17
Heffernan, Patrick
TRAIN GANG
16.86
+0.4
1
--
Phillips, Richard
Tru Fit Athl
FS
+0.4
1
Mens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brisco, Mario
Life Speed
51.64
1
2
AIRD, GABRIEL
10
Florida
52.64
1
3
Roberts, Kadesh
Unattached
53.36
1
4
Swersky, Roberto
9
Navy
54.07
2
5
Calderon, Camilo
12
South Florida
54.60
2
6
Barrett, Paul
10
South Florida
54.66
1
7
Jean-Baptiste, Richard
11
South Florida
57.54
2
8
Sport, Hunter
9
North Florida
58.11
2
Mens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Smellie
,
Richards
,
Connaugh
,
Warner
Athletics Canada
39.03
1
2
Hering
,
Keller
,
Schmidt
,
Balnuwei
Germany
40.06
1
3
Ford
,
Olasegun
,
Effah
,
Harris
Athletics Canada
40.56
1
--
Scott
,
Banks
,
Cabrera
,
Williams
Bethune-Cookman
DNF
1
--
Burgman
,
Collins
,
Bouldin
,
Hadden
North Florida
DNF
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Rooney
,
Ellingto
,
Kilty
,
Talbot
Great Britain
3:10.83
1
2
Batiste
,
Cadiente
,
Swersky
,
Kingslan
Navy
3:13.88
1
3
Rolle
,
Sapp
,
Robb
,
Noel
North Florida
3:14.33
1
4
Sport
,
Hadden
,
Acuna
,
Collins
North Florida
3:24.54
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Loy, Joseph
9
Navy
16.18m
(53'1)
1
2
Duncavage, Zachary
12
Navy
15.67m
(51'4.75)
1
3
Delgado, Kevin
9
Florida Tech
15.06m
(49'4.75)
1
4
Kimbrough, Barry
11
Bethune-Cookman
14.91m
(48'11)
1
5
Buffone, Thomas
11
Navy
14.89m
(48'10)
1
6
Petett, Derrick
12
Navy
14.41m
(47'3.25)
1
7
Sullivan, Chris
10
Florida Internat
12.13m
(39'9.5)
1
8
Espitia, Pablo
9
Florida Internat
9.51m
(31'2.25)
1
9
Dorvilier, Jamal
9
Florida Internat
9.45m
(31'0)
1
Mens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Duncavage, Zachary
12
Navy
56.08m
(183'11.75)
1
2
Fortney, Kyle
12
Navy
49.52m
(162'5.5)
1
3
Kimbrough, Barry
11
Bethune-Cookman
46.81m
(153'6.75)
1
4
Loy, Joseph
9
Navy
46.51m
(152'7)
1
5
Buffone, Thomas
11
Navy
41.18m
(135'1.25)
1
6
Earl, Daltyn
9
Florida Tech
36.27m
(118'11.75)
1
7
Sullivan, Chris
10
Florida Internat
34.27m
(112'5)
1
8
Davis, Nnamdi
11
Bethune-Cookman
33.12m
(108'7.75)
1
9
Espitia, Pablo
9
Florida Internat
25.77m
(84'6.5)
1
--
Dorvilier, Jamal
9
Florida Internat
FOUL
(--)
1
--
Lickfield, Chris
12
Florida Internat
FOUL
(--)
1
Mens Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
STELL, JAY
10
Navy
66.57m
(218'4.75)
1
2
Benoit, Peter
Unattached
51.62m
(169'4.25)
1
3
Sullivan, Chris
10
Florida Internat
43.00m
(141'0.75)
1
4
Krupa, Stephen
11
North Florida
40.91m
(134'2.5)
1
5
Bridgeman, Chris
10
Florida Tech
39.71m
(130'3.25)
1
6
Collins, Chris
9
Bethune-Cookman
37.83m
(124'1.25)
1
7
Walker, Jordan
Unattached
33.19m
(108'10.5)
1
Mens Hammer
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Strawn, Kyle
11
Florida
68.18m
(223'8.25)
1
2
Levin, David
11
Florida
58.92m
(193'3.5)
1
3
Buffone, Thomas
11
Navy
57.78m
(189'6.75)
1
4
Fortney, Kyle
12
Navy
57.42m
(188'4.5)
1
5
Petett, Derrick
12
Navy
56.86m
(186'6.5)
1
6
Duncavage, Zachary
12
Navy
56.37m
(184'11.25)
1
7
Maloney, Phil
10
Florida Tech
45.87m
(150'5.75)
1
--
Lickfield, Chris
12
Florida Internat
FOUL
(--)
1
--
Pratt, Sean
9
Florida Internat
FOUL
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bernard, Martyn
Unattached
2.17m
(7'1.25)
1
2
Cortes, Daniel
Columbia
2.02m
(6'7.5)
1
3
Sullivan, Chris
10
Florida Internat
1.97m
(6'5.5)
1
3
Williams, Ed'Ricus
9
Bethune-Cookman
1.97m
(6'5.5)
1
5
Deterding, Nicholas
9
Navy
1.97m
(6'5.5)
1
6
Krupa, Stephen
11
North Florida
1.92m
(6'3.5)
1
7
Tiller, Micheal
9
Bethune-Cookman
1.92m
(6'3.5)
1
8
Stoute, Keron
12
Bethune-Cookman
1.92m
(6'3.5)
1
8
Campbell, Terrell
9
Bethune-Cookman
1.92m
(6'3.5)
1
10
Walker, Jordan
Unattached
1.82m
(5'11.5)
1
--
Dorvilier, Jamal
9
Florida Internat
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bramble, Daniel
Unattached
7.70m
(25'3)
nwi
1
2
Ollikainen, Roni
Unattached
7.59m
(24'10.75)
nwi
1
3
Maisey-Curtis, Felix
Unattached
7.54m
(24'8.75)
nwi
1
4
Morse, Mikese
Unattached
7.42m
(24'4)
nwi
1
5
Robinson, Roscoe
Jacksonville Ath
7.26m
(23'9.75)
nwi
1
6
Bell, Kevin
Unattached
7.03m
(23'0.75)
nwi
1
7
Huber, Wade
Excel Athletika
6.88m
(22'6.75)
nwi
1
8
Wright, Jimel
11
Bethune-Cookman
6.86m
(22'6)
nwi
1
9
Collins, Caleb
9
North Florida
6.83m
(22'4.75)
nwi
1
10
Williams, Nicholas
10
Bethune-Cookman
6.61m
(21'8)
nwi
1
11
Rooks, Demetrius
9
Bethune-Cookman
6.60m
(21'7.75)
nwi
1
12
Dorvilier, Jamal
9
Florida Internat
6.56m
(21'6.25)
nwi
1
13
Gomez, Alex
TRAIN GANG
6.52m
(21'4.5)
nwi
1
14
Hintzen, Akex
Barbados
6.44m
(21'1.5)
nwi
1
15
Brown, Ricy
11
Bethune-Cookman
6.31m
(20'8.25)
nwi
1
16
granderson, jeremy
10
Navy
6.25m
(20'6)
nwi
1
17
Sullivan, Chris
10
Florida Internat
6.20m
(20'4)
nwi
1
18
Riggins, Curtis
12
Bethune-Cookman
6.15m
(20'2)
nwi
1
19
Stoute, Keron
12
Bethune-Cookman
5.96m
(19'6.5)
nwi
1
20
Espitia, Pablo
9
Florida Internat
5.92m
(19'5)
nwi
1
21
Walker, Jordan
Unattached
5.71m
(18'8.75)
nwi
1
22
Louima, Garry
10
Florida Internat
5.21m
(17'1)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Adedoyin, Kola
Unattached
16.13m
(52'11)
+0.0
1
2
Dendy, Marquis
11
Florida
15.78m
(51'9.25)
+0.0
1
3
Lewis, Daniel
Unattached
15.77m
(51'8.75)
+1.2
1
4
Fox, Nathan
Unattached
15.42m
(50'7)
+0.0
1
5
Tiller, Micheal
9
Bethune-Cookman
14.76m
(48'5)
+0.5
1
6
Ghent, Marcus
10
Florida Internat
14.66m
(48'1)
+0.0
1
7
Howard, Laquan
12
Bethune-Cookman
14.64m
(48'0.25)
+0.0
1
8
Wilson, Darnte
Unattached
14.33m
(47'0)
-0.2
1
9
Fisher, Kenneth
9
Bethune-Cookman
14.30m
(46'10.75)
+0.0
1
10
Collins, Caleb
9
North Florida
13.95m
(45'9)
-1.1
1
--
Hintzen, Akex
Barbados
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Perry, Winston
10
South Florida
4.92m
(16'1.5)
1
2
Mailloux, Kyle
12
Florida
4.62m
(15'1.75)
1
--
Shepherd, David
Unattached
NH
(--)
1
--
Chernoff, Cody
9
South Florida
NH
(--)
1
--
Blessing, Marcus
11
North Florida
NH
(--)
1
--
Galan, Edward
11
South Florida
NH
(--)
1
--
Metzger, Wyatt
12
South Florida
NH
(--)
1
--
Amodio, Anthony
11
Florida
NH
(--)
1
--
Watkins, Jared
10
Florida
NH
(--)
1
--
Strother, Pierre
11
Bethune-Cookman
NH
(--)
1
--
McLean, Shelton
11
North Florida
NH
(--)
1
--
Barthol, Akeem
12
Bethune-Cookman
NH
(--)
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bowie, Tori
Pure Athletics
11.10
+1.3
1
2
Facey, Simone
Jamaica
11.17
+1.3
1
3
Williams, Jodie
Great Britain
11.20
+1.3
1
4
Harringon-Scott, Tahesia
Tru Fit Athl
11.29
+1.3
1
5
pierre, barbara
Nike
11.34
+1.3
1
6
Akakpo, Stella
France
11.44
+1.2
2
7
Linson, Nakia
12
Florida A&M
11.50
+1.2
2
8
Foster, Amy
Unattached
11.50
+1.2
2
9
Davis, Darshay
11
Florida
11.81
+1.2
2
10
Issajenko, Natasha
Athletics Canada
11.91
+1.2
2
11
Jackson, Cam'ree
10
Florida Internat
11.94
+0.9
3
12
Jones, Deja
9
Florida Atlantic
12.00
+0.9
3
13
Cunningham, Ashley
10
Columbia
12.06
+0.9
3
14
Reid, Breonca
10
Bethune-Cookman
12.08
+1.2
2
15
Compper, Solenn
France
12.13
+0.9
3
16
Poole, Nicole
10
Florida Atlantic
12.14
+1.2
4
17
Thomas, Keyona
12
Bethune-Cookman
12.21
+0.9
3
18
Fluellen, Phillicia
10
Florida Internat
12.33
+1.2
4
19
Bryant, Shalaneya
10
Bethune-Cookman
12.35
+1.2
4
20
Ainsley, Elana
10
Florida Atlantic
12.48
+1.2
4
21
Diggs, Raven
9
Florida A&M
12.49
+1.2
4
22
Richardson, Alonti
12
Bethune-Cookman
12.52
+1.2
4
23
Chung, Chynna Monica
10
Jacksonville
12.63
-0.6
5
24
Irving, Vernetia
10
North Florida
12.64
-0.6
5
25
Norwood, Tawanya
Unattached
13.13
-0.6
5
26
Williams, Alexis
13.50
-0.6
5
27
Lacy, Andreya
9
Florida A&M
13.69
-0.6
5
28
Sparkman, Kimberly
9
Florida A&M
13.84
-0.6
5
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Williams, Jodie
Great Britain
22.76
+0.0
1
2
Solomon, Shalonda
Pure Athletics
23.09
+0.0
1
3
Williams, Bianca
Great Britain
23.10
-0.2
4
4
Henry, Desiree
Great Britain
23.29
+0.0
1
5
Papps, Sophie
Great Britain
23.30
-1.3
2
6
Onuora, Anyika
Great Britain
23.32
-1.3
2
7
Henry-Robinson, Samantha
Pure Athletics
23.53
+0.0
1
8
Reynolds, Robin
10
Florida
23.54
+0.2
3
9
Facey, Simone
Jamaica
23.57
-1.3
2
10
Hyacinthe, Kimberly
Athletics Canada
23.60
+0.0
1
11
Eutsey, Ebony
12
Florida
23.67
+0.2
3
12
Bingham, Khamica
Athletics Canada
23.68
-1.3
2
13
Davis, Shai-Anne
Athletics Canada
23.76
-1.3
2
14
Linson, Nakia
12
Florida A&M
23.85
+0.2
3
15
Diamond, Emily
Great Britain
23.90
-0.2
4
16
Davis, Darshay
11
Florida
24.02
+0.2
3
17
Johnson, Tristie
10
Bethune-Cookman
24.02
+0.2
3
18
Robinson, Moushaumi
Pure Athletics
24.14
+0.0
1
19
Walker, Courtney
11
Jacksonville
24.15
+0.2
3
20
Campbell, Shadaey
11
Jacksonville
24.27
-0.1
5
21
Tagoe, Annie Jill
Great Britain
24.34
-0.4
8
22
Emmanuel, Crystal
Athletics Canada
24.37
-1.3
2
23
Issajenko, Natasha
Athletics Canada
24.41
-0.2
4
24
Wilkerson, Regina
9
Florida Atlantic
24.59
-0.1
5
25
Jones, Deja
9
Florida Atlantic
24.66
-0.1
5
26
Parker, Jaycee
10
Columbia
24.77
-0.1
5
27
Fluellen, Phillicia
10
Florida Internat
25.03
-0.9
6
28
Cunningham, Ashley
10
Columbia
25.09
-0.5
7
29
White, Lashae
12
Florida Internat
25.11
-0.1
5
30
Compper, Solenn
France
25.16
-0.2
4
31
Thomas, Keyona
12
Bethune-Cookman
25.19
-0.9
6
32
Jackson, Cam'ree
10
Florida Internat
25.22
-0.9
6
33
Moodie, Christina
9
Florida A&M
25.24
-0.9
6
34
Anderson, Nia
12
Florida Internat
25.31
-0.1
5
35
Poole, Nicole
10
Florida Atlantic
25.48
-0.9
6
36
Anu, Oriel
10
Florida Internat
25.73
-0.5
7
37
Ainsley, Elana
10
Florida Atlantic
25.76
-0.9
6
38
Diggs, Raven
9
Florida A&M
25.79
-0.5
7
38
Balfour, Maya
10
Florida Internat
25.79
-0.9
6
40
Richardson, Alonti
12
Bethune-Cookman
25.97
-0.9
6
41
Record, Tavia
Pure Athletics
25.98
-0.2
4
42
Kidd Walker, Nardhia
Birchfield Harri
26.03
-0.1
5
43
Stewart, Ashley
10
Florida Atlantic
26.04
-0.4
8
44
Coppin, Tanisha
10
Florida Atlantic
26.24
-0.5
7
45
Chung, Chynna Monica
10
Jacksonville
26.32
-0.5
7
46
Collins, Marla
12
North Florida
26.83
-0.4
8
47
McKelton, Whitney
10
Florida Atlantic
26.86
-0.4
8
48
Everheart, Mar'rhea
9
Florida Atlantic
26.86
-0.4
8
49
Norwood, Tawanya
Unattached
27.21
-0.4
8
50
Irving, Vernetia
10
North Florida
27.25
-0.5
7
51
Williams, Alexis
28.46
-0.4
8
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Atkins, Joanna
Life Speed
51.94
1
2
Gause, Destinee
10
Florida
52.88
2
3
Whittaker, Lanie
12
Florida
53.09
2
4
Guion-Firmin, Lenora
France
53.30
1
5
Diamond, Emily
Great Britain
53.59
1
6
Muir, Carlene
Pure Athletics
53.98
1
7
Walker, Courtney
11
Jacksonville
54.17
2
8
Brook, Alena
Unattached
54.21
1
9
Williams, Charonda
adidas
54.36
3
10
Curtis, Loreal
12
Florida
54.61
2
11
Larose, Keishana
Unattached
55.01
1
12
Campbell, Shadaey
11
Jacksonville
55.02
3
13
White, Lashae
12
Florida Internat
55.28
3
14
Parker, Jaycee
10
Columbia
55.62
3
15
Anderson, Nia
12
Florida Internat
55.67
4
16
Gillyard, TraMayne
Life Speed
55.95
3
17
Coppin, Tanisha
10
Florida Atlantic
56.31
4
18
Moodie, Christina
9
Florida A&M
56.75
3
19
Stewart, Ashanti
12
South Florida
57.21
3
20
Poole-Trice, Christine
12
South Florida
57.24
2
21
Slaughter, Jaylaan
10
Florida Internat
57.49
4
22
Johnson, Tristie
10
Bethune-Cookman
57.83
3
23
Ciede, Jessica
12
Bethune-Cookman
58.27
4
24
Balfour, Maya
10
Florida Internat
58.64
4
25
Record, Tavia
Pure Athletics
1:00.24
2
26
McKelton, Whitney
10
Florida Atlantic
1:02.57
4
Womens 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Strausa, Agata
12
Florida
2:04.67
1
2
McGee, Cory
12
Florida
2:05.25
1
3
Greene, Rebekah
9
Florida
2:05.58
1
4
Valdes, Alessandra
11
North Florida
2:10.19
1
5
Phalo, Shanquia
Unattached
2:11.55
1
6
Philbert, Vanessa
9
North Florida
2:13.69
2
7
Dawkins, Gemma
Unattached
2:14.22
2
8
Koziara, Brittany
12
Florida
2:14.85
2
9
Shanks, QuanDra
9
Florida A&M
2:15.82
3
10
King, Kaitlin
9
North Florida
2:16.78
3
11
Licea, Rachel
9
North Florida
2:17.44
3
12
Johnson, Tayler
9
North Florida
2:19.03
3
13
Dixon, Valerie
12
Florida Atlantic
2:20.45
2
14
Waller, Sarah
12
Tampa
2:20.60
3
15
Rodriguez, Morgan
9
North Florida
2:21.61
3
16
White, Desmika
11
Florida Internat
2:21.75
2
--
Harrell, Brittany
11
Florida
DNF
1
Womens 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brandt, Alyssa
11
North Florida
4:35.39
1
2
Okoro, Marilyn
Unattached
4:35.41
1
3
Meyer, Svenja
12
Jacksonville
4:36.57
1
4
Irwin, Alexis
10
North Florida
4:38.66
1
5
Hagan, Kelly
12
Tampa
4:39.14
1
6
Perzanowski, Kelly
12
Florida Gulf Coa
4:41.02
1
7
Tancic, Jelena
9
Saint Leo
4:41.42
1
8
Johnson, Amber
9
Florida
4:41.99
1
9
Williams, Kelli
11
South Florida
4:42.95
1
10
Cancello, Claudia
9
Tampa
4:49.94
2
11
Cripe, Tara
11
Florida Atlantic
4:51.16
2
12
Munson, Leandra
10
South Florida
4:53.85
1
13
Pan, Nayjock
9
Bethune-Cookman
4:55.57
2
14
Sell, Chloe
10
Florida Atlantic
4:57.76
2
15
Westmoreland, Melissa
9
South Florida
5:00.83
2
16
Heller-Spencer, Kia
10
Florida Atlantic
5:03.90
2
17
Leary, Sarah
9
South Florida
5:04.57
2
18
English, Kelsey
Florida Gulf Coa
5:08.13
2
19
Brinkman, Clare
9
Florida Atlantic
5:09.56
2
20
Allen, Ariel
12
Florida A&M
5:12.99
1
21
Raymond, Tia-Rose
10
Florida Atlantic
5:14.84
2
22
Perkinson, Emily
Florida Gulf Coa
5:21.31
2
23
Adams, Shelby
9
Saint Leo
5:23.05
2
24
Milian, Anet
9
Saint Leo
5:41.54
2
Womens 3000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Perzanowski, Kelly
12
Florida Gulf Coa
9:49.14
1
2
Macedo, Julie
9
Florida
9:57.61
1
3
Righeimer, vanessa
12
Tampa
10:06.56
1
4
Gonzalez, Lauren
9
North Florida
10:10.62
1
5
Solis, Katy
9
Jacksonville
10:12.00
1
6
McDermott, Devin
9
Florida
10:13.44
1
7
Wooley, Holly
Unattached
10:13.63
1
8
Cancello, Claudia
9
Tampa
10:16.02
1
9
Kafer, Jessica
10
North Florida
10:23.11
1
10
Campo, Kaitlin
9
South Florida
10:25.07
1
11
Robinson, Renisha
Unattached
10:26.90
1
12
Rodriguez, Kaitlin
10
Flagler
10:29.97
1
13
Evans, Bethany
10
South Florida
10:41.46
1
14
Ramirez, Hanna
11
Flagler
10:42.92
1
15
Marino, Caitlin
9
Jacksonville
10:43.12
1
16
Wilbur, Alicen
Florida Gulf Coa
10:44.40
1
17
Cancello, Elaina
9
Tampa
10:51.56
1
18
MacMillan, Gretchen
12
Florida Gulf Coa
10:53.09
1
19
Strekel, Taylor
11
Flagler
10:54.85
1
20
Mercier, Ronnie
9
Tampa
10:55.93
1
21
McLean, Alicia
12
South Florida
11:04.13
1
22
Farrow, Regan
Florida Gulf Coa
11:11.39
1
23
Calkins, Kerry
10
Flagler
11:18.26
1
24
Corradetti, Courtney
Florida Gulf Coa
11:20.45
1
25
Cajas, Stephanie
Florida Gulf Coa
11:23.43
1
--
Tancic, Andelka
11
North Florida
DNF
1
Womens 3k Steeple
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Baker, Elle
11
North Florida
10:35.62
1
2
Blundell, Chantell
10
Tampa
11:21.13
1
3
Kosgei, Effiey
10
Florida A&M
11:24.92
1
4
Hartman, Sarah
9
South Florida
11:26.57
1
5
Chelelgo, Cynthia
10
Florida A&M
11:50.97
1
6
Jackson, Chandelic
12
Florida A&M
12:00.57
1
7
Cheruiyot, Phyllis
9
Florida A&M
12:52.28
1
Womens 100m Hurdles BLUE
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Walker, Shanique
11
Jacksonville
13.47
+0.4
1
2
Ross-Ransom, Skylar
9
Florida
13.82
+0.4
1
3
Harrell, Brittany
11
Florida
13.84
+0.4
1
4
Eady, Tyjah
9
Florida
14.04
+0.4
1
5
Klinger, Rachel
11
South Florida
14.08
+0.4
1
6
Steplight, Shawanna
11
Florida A&M
14.13
+0.4
1
7
Anu, Oriel
10
Florida Internat
14.16
+0.4
1
8
Chijioke, Iris
10
Columbia
14.28
+0.4
1
9
Sims, Laticia
10
South Florida
14.31
+0.4
1
Womens 100m Hurdles BLUE
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Walker, Shanique
11
Jacksonville
13.56
+1.1
1
2
Harrell, Brittany
11
Florida
14.01
+0.3
3
3
Eady, Tyjah
9
Florida
14.06
+1.1
1
4
Klinger, Rachel
11
South Florida
14.13
+0.5
2
5
Ross-Ransom, Skylar
9
Florida
14.14
+0.3
3
6
Sims, Laticia
10
South Florida
14.18
+0.5
2
7
Steplight, Shawanna
11
Florida A&M
14.21
+0.5
2
8
Anu, Oriel
10
Florida Internat
14.38
+0.3
3
9
Chijioke, Iris
10
Columbia
14.43
+1.1
1
10
McCan, Samantha
11
South Florida
14.73
+0.3
3
11
McEnany, Ryann
9
Florida
14.74
+1.1
1
12
Arnold, Lindsay
12
South Florida
14.78
+0.5
2
13
Dooling, Khadeeja
9
South Florida
14.83
+0.3
3
14
Shields, Lexis
10
Florida Internat
14.84
+0.3
3
15
Stewart, Ashley
10
Florida Atlantic
14.93
+1.1
1
16
Johnson, Christina
12
North Florida
14.93
+0.3
3
17
Johnson, Rayanna
12
Bethune-Cookman
15.06
+1.1
1
18
Cherisme, Mirline
9
Bethune-Cookman
15.07
+0.3
3
19
Lucas, Brandi
9
South Florida
15.07
+0.5
2
20
Martin, Kaylin
11
South Florida
15.19
+0.5
2
21
Jordan, Deidra
11
Bethune-Cookman
15.60
+1.1
1
22
Sanders, Cenita
12
Bethune-Cookman
16.00
+0.5
2
--
Favors, Ashley
11
Florida
DNF
+0.5
2
Womens 100m Hurdles ORANGE
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Porter, Tiffany
adidas
12.81
+1.0
1
2
Wells, Kellie
Nike
12.86
+1.0
1
3
Jones, Tenaya
Star athletics i
12.87
+1.0
1
4
Coward, Jackie
Star athletics i
12.95
+1.0
1
5
Owens, Bridgette
11
Florida
13.02
+1.0
1
6
Idlette, LaVonne
Dominican
13.20
+1.0
1
7
Ndu, Ugonna
Nigeria
13.31
+1.0
1
8
Miller, Yasmin
Unattached
13.92
+1.0
1
9
Kane, Heloise
France
14.57
+1.0
1
Womens 100m Hurdles ORANGE
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Jones, Tenaya
Star athletics i
12.91
+0.0
2
2
Porter, Tiffany
adidas
12.92
+0.0
2
3
Owens, Bridgette
11
Florida
13.18
+0.0
2
4
Coward, Jackie
Star athletics i
13.20
-1.3
1
5
Wells, Kellie
Nike
13.25
-1.3
1
6
Idlette, LaVonne
Dominican
13.27
-1.3
1
7
Ndu, Ugonna
Nigeria
13.46
-1.3
1
8
Miller, Yasmin
Unattached
14.05
+0.0
2
9
Kane, Heloise
France
14.59
-1.3
1
--
Riley, Hannah
Birchfield Harri
DNF
+0.0
2
Womens 400m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McLean, Hayley
Great Britain
57.62
1
2
Aromashodu, Danielle
12
Florida Atlantic
59.16
1
3
Bryant, Amani
Unattached
59.77
1
4
Martinez, Sitia
9
Florida Atlantic
1:01.79
1
5
Walton, Lauren
12
Florida Atlantic
1:01.91
1
6
Martin, Kaylin
11
South Florida
1:02.54
2
7
Dooling, Khadeeja
9
South Florida
1:03.69
2
8
Slaughter, Jaylaan
10
Florida Internat
1:04.24
1
9
Johnson, Christina
12
North Florida
1:04.43
2
10
McCan, Samantha
11
South Florida
1:04.54
2
11
Younker, Alyssa
10
North Florida
1:05.21
2
12
Simmons, Sandricka
11
Bethune-Cookman
1:07.37
1
13
Steplight, Shawanna
11
Florida A&M
1:08.73
2
14
Lane, Zana
9
Florida A&M
1:11.62
2
Womens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Papps
,
Onuora
,
Williams
,
Henry
Great Britain
42.91
1
2
Phillips
,
Williams
,
Jones
,
Nelson
Great Britain
43.53
1
3
Bingham
,
Hyacinth
,
Emmanuel
,
Davis
Athletics Canada
44.09
1
4
Jones
,
Martinez
,
Poole
,
Wilkerso
Florida Atlantic
46.41
1
5
Reid
,
Johnson
,
Thomas
,
Bryant
Bethune-Cookman
47.26
1
6
Jordan
,
Ciede
,
Richards
,
Cherisme
Bethune-Cookman
48.30
1
7
Foster
,
Wagoner
,
Kuzniews
,
Irving
North Florida
49.24
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Williams
,
Henry-Ro
,
Solomon
,
Townsend
Pure Athletics
3:31.06
1
2
Onuora
,
Lewis
,
Henry
,
Sharp
Great Britain
3:39.05
1
3
Rodrigue
,
King
,
Valdes
,
Younker
North Florida
3:59.28
1
4
Johnson
,
Brandt
,
Philbert
,
Irving
North Florida
4:02.36
1
5
Jordan
,
Thomas
,
Hyppolit
,
Johnson
Bethune-Cookman
4:04.24
1
6
Ciede
,
Simmons
,
Reid
,
Trigg
Bethune-Cookman
4:07.92
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ishmar, Raqurra
10
Florida Internat
14.32m
(46'11.75)
1
2
Richardson, Desiree
11
Bethune-Cookman
13.99m
(45'10.75)
1
3
Lebert, Sasha-Ann
11
Florida A&M
13.87m
(45'6)
1
4
Turner, Samantha
9
Jacksonville
13.37m
(43'10.25)
1
5
Aaron, Andrea
9
Florida A&M
12.85m
(42'1.75)
1
6
Kirton, Charmille
12
Florida Internat
12.84m
(42'1.5)
1
7
Pierre, Miriam
10
Florida Internat
12.75m
(41'9.75)
1
8
Futch, Sally Marie
11
Jacksonville
12.46m
(40'10.5)
1
9
Sirmon, Catoria
9
Bethune-Cookman
12.34m
(40'5.75)
1
10
Menna, Tetisheri
9
Florida Internat
10.83m
(35'6.25)
1
--
Steplight, Shawanna
11
Florida A&M
FOUL
(--)
1
Womens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Clark, Kree
10
Jacksonville
50.27m
(164'11)
1
2
Turner, Samantha
9
Jacksonville
48.40m
(158'9.5)
1
3
Lebert, Sasha-Ann
11
Florida A&M
47.96m
(157'4)
1
4
Kirton, Charmille
12
Florida Internat
47.18m
(154'9.25)
1
5
Pierre, Miriam
10
Florida Internat
46.14m
(151'4.5)
1
6
Laska, Jasmine
9
Florida
43.91m
(144'0.5)
1
7
Ishmar, Raqurra
10
Florida Internat
41.42m
(135'10.5)
1
8
Futch, Sally Marie
11
Jacksonville
41.38m
(135'9)
1
9
Lewis, Alysha
10
Florida Internat
40.14m
(131'8.25)
1
10
Richardson, Desiree
11
Bethune-Cookman
34.15m
(112'0.25)
1
11
Aaron, Andrea
9
Florida A&M
32.19m
(105'7.25)
1
--
Menna, Tetisheri
9
Florida Internat
FOUL
(--)
1
--
Gobourne, Chelsea
10
Florida Internat
FOUL
(--)
1
Womens Javelin
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Vucenovic, Marija
10
Florida
55.04m
(180'6.75)
1
2
ORTIZ, CORALY
Unattached
52.92m
(173'7.25)
1
3
Miller, Fawn
11
Florida
50.63m
(166'1.25)
1
4
McQuillen, Karlee
Unattached
50.62m
(166'0.75)
1
5
Hernandez, Tiffani
10
Florida Internat
41.15m
(135'0)
1
6
Aaron, Andrea
9
Florida A&M
40.02m
(131'3.5)
1
7
Klinger, Rachel
11
South Florida
33.04m
(108'4.75)
1
8
Lebert, Sasha-Ann
11
Florida A&M
29.54m
(96'10.75)
1
9
Arnold, Lindsay
12
South Florida
29.28m
(96'0.75)
1
10
Gavagni, Rhonwen
10
Florida Tech
26.15m
(85'9.5)
1
11
Smith, Jaymee
10
Florida A&M
23.51m
(77'1.5)
1
Womens Hammer
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bostic, Jayla
10
Florida
57.20m
(187'7.75)
1
2
Jonsson, Linnea
Unattached
54.73m
(179'6.5)
1
3
Clark, Kree
10
Jacksonville
51.38m
(168'6.75)
1
4
Gobourne, Chelsea
10
Florida Internat
51.26m
(168'2)
1
5
Ahlborn, Connor
12
Florida Tech
51.21m
(168'0)
1
6
Pierre, Miriam
10
Florida Internat
49.80m
(163'4.5)
1
7
Larsson, Annika
Unattached
49.32m
(161'9.5)
1
8
Futch, Sally Marie
11
Jacksonville
48.66m
(159'7.75)
1
9
Menna, Tetisheri
9
Florida Internat
46.08m
(151'2)
1
10
Lewis, Alysha
10
Florida Internat
44.58m
(146'3)
1
11
Fullwood, Chandra
9
Florida Internat
44.32m
(145'4.75)
1
12
Turner, Samantha
9
Jacksonville
41.83m
(137'2.75)
1
13
Gordon, Anesha
10
Florida Internat
40.83m
(133'11.25)
1
--
Kirton, Charmille
12
Florida Internat
FOUL
(--)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Burke, Taylor
12
Florida
1.74m
(5'8.5)
1
2
Woodward, Liz
Unattached
1.69m
(5'6.5)
1
3
Garcia, Anyi
Columbia
1.69m
(5'6.5)
1
4
Relaford, Tikiera
11
Florida Internat
1.69m
(5'6.5)
1
5
Hyppolite, Juliette
11
Bethune-Cookman
1.64m
(5'4.5)
1
6
Jordan, Deidra
11
Bethune-Cookman
1.64m
(5'4.5)
1
7
Stewart, Ashley
10
Florida Atlantic
1.59m
(5'2.5)
1
8
Collins, Marla
12
North Florida
1.59m
(5'2.5)
1
9
Lewis, Keeana
10
Florida Atlantic
1.59m
(5'2.5)
1
10
Smith, Tiaona
9
Jacksonville
1.54m
(5'0.5)
1
11
Trigg, Kasie
10
Bethune-Cookman
1.54m
(5'0.5)
1
12
Carmody, Jennie
10
Florida
1.54m
(5'0.5)
1
--
Adams, India
10
North Florida
NH
(--)
1
--
Cherisme, Mirline
9
Bethune-Cookman
NH
(--)
1
--
Lane, Zana
9
Florida A&M
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bartoletta, Tianna
Unattached
6.67m
(21'10.5)
+0.8
1
2
Reynolds, Robin
10
Florida
6.36m
(20'10.25)
-0.1
1
3
Bowie, Tori
Pure Athletics
6.36m
(20'10.25)
+1.6
1
4
Irozuru, Abigail
Unattached
6.21m
(20'4.25)
+1.2
1
5
Graham, Lorraine
12
Florida
6.12m
(20'0.75)
+0.3
1
6
Harrell, Brittany
11
Florida
5.87m
(19'3)
+0.2
1
7
Fluellen, Phillicia
10
Florida Internat
5.82m
(19'1)
+0.5
1
8
Klinger, Rachel
11
South Florida
5.70m
(18'8.25)
-1.5
1
9
Wagoner, Brittany
10
North Florida
5.32m
(17'5.25)
-0.2
1
10
Reid, Breonca
10
Bethune-Cookman
5.17m
(16'11.5)
+0.3
1
11
Reid, Stefanie
Great Britain
5.16m
(16'11)
-0.1
1
12
Foster, Laila
10
North Florida
5.09m
(16'8.25)
-1.2
1
13
Everheart, Mar'rhea
9
Florida Atlantic
5.00m
(16'4.75)
-1.8
1
14
Arnold, Lindsay
12
South Florida
4.98m
(16'4)
-1.1
1
15
Giacomucci, Ashley
9
Florida A&M
4.94m
(16'2.25)
-1.2
1
16
Johnson, Rayanna
12
Bethune-Cookman
4.80m
(15'8.75)
-2.0
1
17
Lacy, Andreya
9
Florida A&M
4.47m
(14'7.75)
+0.0
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Brewer, Ciarra
11
Florida
13.15m
(43'1.5)
+0.0
1
2
Matthews, Chioma
Unattached
13.10m
(42'11.75)
+0.2
1
3
Eke, Nadia
11
Columbia
12.60m
(41'4)
+0.0
1
4
Warner, Gissell
12
Florida
12.46m
(40'10.5)
+0.0
1
5
Walker, Shanique
11
Jacksonville
12.32m
(40'5)
+0.5
1
6
Taylor, Kaitlyn
10
Jacksonville
12.30m
(40'4.25)
+0.8
1
7
Williams, Anna
9
Columbia
11.93m
(39'1.5)
+0.1
1
8
Sonaike, Adefunke
10
Columbia
11.78m
(38'7.75)
+1.9
1
9
Giacomucci, Ashley
9
Florida A&M
11.70m
(38'4.5)
+0.0
1
10
Foster, Laila
10
North Florida
11.17m
(36'7.75)
+1.7
1
11
Johnson, Rayanna
12
Bethune-Cookman
10.96m
(35'11.5)
+0.4
1
12
Trigg, Kasie
10
Bethune-Cookman
10.90m
(35'9)
+0.0
1
13
Morrison, Bianca
12
Florida Internat
10.80m
(35'5)
+0.1
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Walker, Megan
10
North Florida
3.80m
(12'5.5)
1
2
Brown, Sophia
9
South Florida
3.65m
(11'11.5)
1
3
Wagoner, Brittany
10
North Florida
3.50m
(11'5.75)
1
4
Johnson, Mallory
11
South Florida
3.30m
(10'9.75)
1
5
Simon, Meg
10
North Florida
3.30m
(10'9.75)
1
5
Beckman, Molly
9
South Florida
3.30m
(10'9.75)
1
--
Dierkes, Haley
Unattached
NH
(--)
1
--
Lewis, Ashleigh
11
South Florida
NH
(--)
1
--
Ostrenko, Mari
11
South Florida
NH
(--)
1
--
Vivlamore, Abby
10
South Florida
NH
(--)
1
--
Heinzman, Anna
10
Florida Internat
NH
(--)
1
--
Kuzniewski, Danielle
11
North Florida
NH
(--)
1
--
Townsend, Shantell
11
Bethune-Cookman
NH
(--)
1
--
Valdes, Cristina
10
Florida
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#florida
#tom-jones
#memorial-classic
More news
2014 Results - Armory Collegiate Invitational presented by NYRR
590 shares:
Florida Tom Jones Memorial Invitational
,
Athletics Canada
,
Bahamas
,
Barbados
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for University of South Florida Track and Field and Cross Country - Tampa, Florida
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2024
2
2023
1
2017
41
2016
1
89
2015
166
2014
18
103
2013
15
109
2012
45
55
2011
5
21
2010
35
8
2009
1
2008
3
2007
2
2006
1
Show 11 more
Hashtags
#florida
#tom-jones
#memorial-classic
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!